AQSh bilan O‘zbekiston fuqarolari uchun vizani soddalashtirish bo‘yicha muzokara bo‘ladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Tashqi ishlar vazirligiga AQSh fuqarolari uchun O‘zbekiston hududiga 30 kunlik vizasiz kirish rejimi joriy qilish hamda o‘zbekistonliklar uchun AQShga viza talablarini yengillashtirish yuzasidan muzokaralar boshlashni topshirdi. TIV 3 oy ichida ushbu masala yakuni bo‘yicha taklif kiritishi kerak.
2025 yil 15 may kuni O‘zbekistonga sayyohlar oqimini ko‘paytirish va turistik xizmatlar ko‘lamini kengaytirishga doir prezident farmoni qabul qilindi.
Farmon bilan respublika hududlariga turistlar oqimini ko‘paytirish maqsadida 2025 yil 1 iyundan boshlab Bahrayn qirolligi, Kuvayt davlati va Umon sultonligi fuqarolari uchun O‘zbekiston hududiga kirgan kundan e’tiboran 30 kunlik muddatga vizasiz rejim belgilandi.
Farmonga ko‘ra, Tashqi ishlar vazirligi uch oy muddatda Rossiya Federatsiyasi, Qozog‘iston va Ozarboyjon davlatlari fuqarolari uchun O‘zbekiston hududiga ichki hujjat yoki ID-karta, shu jumladan, 16 yoshga to‘lmagan fuqarolarga «kinder pasport» bilan 30 kungacha kirish rejimini joriy qilish yuklatildi.
Shuningdek, TIV Amerika Qo‘shma Shtatlari fuqarolari uchun O‘zbekiston hududiga 30 kunlik muddatga vizasiz kirish rejimini joriy qilish hamda O‘zbekiston fuqarolari uchun AQShga viza talablarini yengillashtirish yuzasidan muzokaralar boshlash topshirildi. Vazirlik 3 oy ichida ushbu masala yakuni bo‘yicha taklif kiritishi kerak.
Bundan tashqari, Vazirlar Mahkamasiga ikki hafta muddatda mahalliy hokimlarni Yevropa Ittifoqi mamlakatlari, Rossiya, Xitoy, Yaponiya, Koreya, Indoneziya, Malayziya va Ko‘rfaz arab davlatlaridan xorijiy turistlarni ko‘paytirish maqsadida tegishli hududlarga biriktirish topshirildi.
Mahalliy hokimliklar O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari bilan birga o‘zlariga biriktirilgan hududlar bilan turizm sohasida aloqalarni kengaytirish bo‘yicha hududiy dasturlarni belgilangan tartibda tasdiqlashi kerak. Manba: kun.uz

Переговоры с США по упрощению получения виз для узбекистанцев
Президент Шавкат Мирзиёев поручил Министерству иностранных дел начать переговоры о введении 30-дневного безвизового режима въезда на территорию Узбекистана для граждан США и упрощении визовых требований для узбекистанцев в США. МИД должен в течение 3 месяцев внести предложение по итогам данного вопроса.
15 мая 2025 года был принят президентский указ, направленный на увеличение потока туристов в Узбекистан и расширение спектра туристических услуг.
Указом в целях увеличения потока туристов в регионы республики с 1 июня 2025 года для граждан Королевства Бахрейн, Государства Кувейт и Султаната Оман установлен безвизовый режим сроком на 30 дней со дня въезда на территорию Узбекистана.
Согласно указу, Министерству иностранных дел поручено в течение трех месяцев ввести режим въезда на территорию Узбекистана для граждан Российской Федерации, Казахстана и Азербайджана с внутренним документом или ID-картой, в том числе для граждан, не достигших 16-летнего возраста, с "киндер-паспортом" сроком до 30 дней.
Также МИД поручено начать переговоры по введению безвизового режима въезда на территорию Узбекистана сроком на 30 дней для граждан Соединенных Штатов Америки и упрощению визовых требований для граждан Узбекистана в США. Министерство должно внести предложение по итогам данного вопроса в течение 3 месяцев.
Кроме того, Кабинету Министров поручено в двухнедельный срок закрепить местных хокимов за соответствующими регионами с целью увеличения потока иностранных туристов из стран Евросоюза, России, Китая, Японии, Кореи, Индонезии, Малайзии и арабских государств Залива.
Местные хокимияты совместно с дипломатическими представительствами Узбекистана за рубежом должны в установленном порядке утверждать территориальные программы по расширению связей в сфере туризма с закрепленными за ними территориями. Источник: kun.uz