AQSh bilan O‘zbekiston fuqarolari uchun vizani soddalashtirish bo‘yicha muzokara bo‘ladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Tashqi ishlar vazirligiga AQSh fuqarolari uchun O‘zbekiston hududiga 30 kunlik vizasiz kirish rejimi joriy qilish hamda o‘zbekistonliklar uchun AQShga viza talablarini yengillashtirish yuzasidan muzokaralar boshlashni topshirdi. TIV 3 oy ichida ushbu masala yakuni bo‘yicha taklif kiritishi kerak.
2025 yil 15 may kuni O‘zbekistonga sayyohlar oqimini ko‘paytirish va turistik xizmatlar ko‘lamini kengaytirishga doir prezident farmoni qabul qilindi.
Farmon bilan respublika hududlariga turistlar oqimini ko‘paytirish maqsadida 2025 yil 1 iyundan boshlab Bahrayn qirolligi, Kuvayt davlati va Umon sultonligi fuqarolari uchun O‘zbekiston hududiga kirgan kundan e’tiboran 30 kunlik muddatga vizasiz rejim belgilandi.
Farmonga ko‘ra, Tashqi ishlar vazirligi uch oy muddatda Rossiya Federatsiyasi, Qozog‘iston va Ozarboyjon davlatlari fuqarolari uchun O‘zbekiston hududiga ichki hujjat yoki ID-karta, shu jumladan, 16 yoshga to‘lmagan fuqarolarga «kinder pasport» bilan 30 kungacha kirish rejimini joriy qilish yuklatildi.
Shuningdek, TIV Amerika Qo‘shma Shtatlari fuqarolari uchun O‘zbekiston hududiga 30 kunlik muddatga vizasiz kirish rejimini joriy qilish hamda O‘zbekiston fuqarolari uchun AQShga viza talablarini yengillashtirish yuzasidan muzokaralar boshlash topshirildi. Vazirlik 3 oy ichida ushbu masala yakuni bo‘yicha taklif kiritishi kerak.
Bundan tashqari, Vazirlar Mahkamasiga ikki hafta muddatda mahalliy hokimlarni Yevropa Ittifoqi mamlakatlari, Rossiya, Xitoy, Yaponiya, Koreya, Indoneziya, Malayziya va Ko‘rfaz arab davlatlaridan xorijiy turistlarni ko‘paytirish maqsadida tegishli hududlarga biriktirish topshirildi.
Mahalliy hokimliklar O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari bilan birga o‘zlariga biriktirilgan hududlar bilan turizm sohasida aloqalarni kengaytirish bo‘yicha hududiy dasturlarni belgilangan tartibda tasdiqlashi kerak. Manba: kun.uz

Negotiations will be held with the USA to facilitate visa processing for Uzbek citizens
President Shavkat Mirziyoyev instructed the Ministry of Foreign Affairs to begin negotiations on the introduction of a 30-day visa-free regime for US citizens entering the territory of Uzbekistan and easing visa requirements for Uzbekistanis. The Ministry of Foreign Affairs must submit a proposal on the results of this issue within 3 months.
On May 15, 2025, a presidential decree was adopted on increasing the flow of tourists to Uzbekistan and expanding the range of tourist services.
In order to increase the flow of tourists to the regions of the republic, the decree established a visa-free regime for citizens of the Kingdom of Bahrain, the State of Kuwait, and the Sultanate of Oman for a period of 30 days from the date of entry into the territory of Uzbekistan, starting from June 1, 2025.
According to the decree, the Ministry of Foreign Affairs has been tasked with introducing a 30-day regime for citizens of the Russian Federation, Kazakhstan, and Azerbaijan to enter the territory of Uzbekistan with an internal document or ID-card, including a "kinder passport" for citizens under 16 years of age.
The Ministry of Foreign Affairs was also instructed to begin negotiations on the introduction of a 30-day visa-free regime for citizens of the United States of America to enter the territory of Uzbekistan and the simplification of visa requirements for citizens of Uzbekistan to the USA. The Ministry must submit a proposal on the results of this issue within 3 months.
In addition, the Cabinet of Ministers was instructed to assign local khokims to the relevant regions within two weeks in order to increase the number of foreign tourists from the countries of the European Union, Russia, China, Japan, Korea, Indonesia, Malaysia, and the Arab states of the Gulf.
Local khokimiyats, together with the diplomatic missions of Uzbekistan abroad, must approve, in accordance with the established procedure, territorial programs for expanding ties in the field of tourism with the territories assigned to them. Source: kun.uz