Microsoft 69 mlrd dollarlik Activision bitim bo‘yicha FTCga qarshi g‘alaba qozondi
Sud pastki instansiya sudyasining FTC’ning bitimni vaqtincha to‘xtatib turish haqidagi iltimosiga haqli emasligi haqida chiqargan qarorini kuchda qoldirdi. Mazkur bitim 2023-yilda yopilgan edi.
Uch nafar sudyadan iborat hay’at bir ovozdan pastki sudya to‘g‘ri yuridik mezonlarni qo‘llaganini ma’qulladi va FTC o‘zining da’volarida, ya’ni ushbu birlashma raqobatni cheklaydi, degan fikrni isbotlay olmaganini ta’kidladi.
FTC vakili bu borada izoh bermadi. Microsoft ham darhol izoh berishni rad etdi.
Mazkur qaror FTC tomonidan 2022-yilda Xbox ishlab chiqaruvchisi Microsoft’ga qarshi ochilgan monopoliyaga qarshi da’vo doirasida qabul qilingan.
FTC, AQShdagi monopoliyaga qarshi qonunchilikni nazorat qiluvchi idora sifatida, birlashuvga qarshi alohida ma’muriy ish ham qo‘zg‘atgan edi. Bu ish 2023-yilda president Jo Bayden ma’muriyati davrida, 9-okrug sudi qarori chiqmaguncha to‘xtatilgan edi.
Activision Blizzard’ni sotib olish videoo‘yinlar bozoridagi eng yirik bitim bo‘ldi. Bitim 2023-yil oxirida Buyuk Britaniya nazorat organlarining tasdig‘idan so‘ng yopilgan. U boshqa xalqaro bozorlar nazoratchilari tomonidan ham ko‘rib chiqilgan edi.
FTC bu bitimni vaqtincha to‘xtatib turish uchun suddan qaror olishga harakat qilgan, u bu amalga oshgan taqdirda ma’muriy tartibda ishni davom ettira olgan bo‘lardi.
FTC Microsoft va Activision birlashuvi Xbox konsoli hamda kompaniyaning obuna asosidagi va bulutli o‘yin xizmatlarida raqobatchilarni siqib chiqarish imkonini beradi, deb hisoblagan.
AQSh tuman sudi sudyasi Jaklin Skott Korli 2023-yilning iyulida bitimni to‘xtatib turish haqida qaror chiqarmagan va FTC Microsoft’ning Activision’ni sotib olishi “videoo‘yin kutubxonasi obunasi va bulutli o‘yin bozorida raqobatni sezilarli darajada kamaytiradi” deganini isbotlay olmaganini bildirgan.
FTC apellyatsiyada sud bu borada vaqtincha taqiq qo‘yish mezonlarini haddan tashqari qat’iy qo‘lladi, deb e’tiroz bildirgan.

Microsoft wins appeal in FTC challenge to $69 bln Activision Blizzard deal
A federal appeals court on Wednesday rejected a legal challenge by the Federal Trade Commission to Microsoft's, opens new tab $69 billion purchase of “Call of Duty” maker Activision Blizzard.
The San Francisco-based 9th U.S. Circuit Court of Appeals upheld a lower judge's order that said the FTC was not entitled to a preliminary injunction blocking the deal, which closed in 2023.
A three-judge panel unanimously ruled, opens new tab that the lower judge had applied the correct legal standards and said the FTC had not shown it was likely to succeed on its claims that the merger would restrict competition.
A spokesperson for the FTC declined to comment. Microsoft did not immediately respond to a request for comment.
The decision came in an antitrust lawsuit filed by the Federal Trade Commission in 2022 against Xbox maker Microsoft.
The FTC, which enforces antitrust law, separately challenged the merger in an internal administrative action. That proceeding was placed on hold in 2023 during President Joe Biden's administration, pending the 9th Circuit's decision.
The Activision Blizzard transaction marked the largest-ever acquisition in the video gaming market. The deal closed in late 2023 after competition authorities in the UK approved it. The purchase also faced regulatory scrutiny in other international markets.
The FTC's lawsuit sought an order freezing the Activision transaction while the agency pursued its administrative challenge.
The agency claimed the Microsoft-Activision tie-up would allow the merged company to fend off competitors to the Xbox console and to its subscription and cloud-based gaming business.
U.S. District Judge Jacqueline Scott Corley had refused to block the acquisition in July 2023, finding that the FTC had not shown Microsoft's ownership of Activision would "substantially lessen competition in the video game library subscription and cloud gaming markets."
The FTC argued in its appeal that the court applied an overly stringent standard in weighing whether to grant a preliminary injunction.