Huquq va adolatdan tashqari: demokratiya g‘oyalar bellashuvi sifatida
Janubi-sharqiy Osiyo davlatlari assotsiatsiyasi (ASEAN)da AQShning birinchi doimiy elchisi bo‘lgan muallif fikricha, demokratiyaning eng katta xavfi nafaqat huquq va qonun ustuvorligining yemirilishida, balki avtokratlarning jamiyatimizdagi eng muhim muammolarni hal qilish uchun zarur bo‘lgan g‘oyalar o‘rtasidagi raqobatni ataylab bostirishidadir...
Bugungi kunda mamlakatimizda va butun dunyoda demokratiya xavf ostida ekani haqida ko‘p gaplar aylanmoqda. Bu munozaralarning aksariyati avtokratlar va ularning tarafdorlarining qonun ustuvorligi va ovoz berish huquqini yemirishga qaratilgan harakatlariga; ayollarni kamsituvchi siyosatni qabul qilishiga; o‘z tarafdorlarini chalg‘itish va raqiblarini obro‘sizlantirish uchun soxta ma’lumotlardan foydalanishiga qaratilgan. Bularning barchasi va huquq, adolat hamda inklyuzivlikka oid boshqa masalalar tinch, farovon va hamjihat jamiyatni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Biroq demokratiyaga hujum qilayotganlar yanada jiddiyrоq xavf tug‘dirmoqda. Ular dunyoning eng muhim muammolariga yechim topish uchun zarur bo‘lgan g‘oyalar o‘rtasidagi raqobatga putur yetkazmoqda.
Demokratiyani zaiflashtirish uchun qo‘llaniladigan usullar ko‘p jihatdan jamoatchilikka ma’lum bo‘lgan axborotni nazorat qilishga asoslanadi. Avtokratlar va ularning tarafdorlarining yolg‘on va dezinformatsiya kampaniyalari, ularning matbuotga hujumlari, qonunchilikdan foydalanib g‘oyalarning erkin aylanishini to‘xtatishga urinishlari va ularning jamoat manfaatlariga mos keladigan masalalarni o‘rganishga mablag‘ ajratishdan bosh tortishlari - bularning barchasi boshqalar bilan maslahatlashmasdan nima qilishni bilishlarini nazarda tutadi. Ba’zilar, masalan, Tramp hatto shuncha narsani tan olib, faqat o‘zlari muammolarimizni hal qila olishini da’vo qilishadi. Sog‘lom fikr buning to‘g‘ri bo‘lishi mumkin emasligini ko‘rsatadi - faqat qat’iy muhokama va mulohazalardan o‘tgan g‘oyalargina hozirgi tahlikali davrda bizga kerakli yechimlarni taqdim etishi mumkin. Muammolarimizni hal qilish uchun zarur bo‘lgan ma’lumotlarning avtokratik nazoratiga qarshi turish uchun demokratiyani faqat huquqlar, adolat va inklyuzivlikka emas, balki g‘oyalar raqobatiga asoslangan tizim sifatida qayta tushunishimiz lozim.
Asoschilar bu haqiqatni yaxshi anglaganlar. Tomas Jefferson ta’kidlaganidek, "agar boshqalarga o‘z xatolarini ko‘rsatish imkoniyati berilsa, ba’zilarning aqidani buzuvchi fikrlaridan qo‘rqishimiz shart emas". Respublikani asrashda g‘oyalarning ahamiyati Konstitutsiyaga o‘zgartirishlar kiritilishining sabablaridan biri bo‘lib, eng muhimi Birinchi tuzatish qo‘shilishiga olib keldi. Uning g‘oyalar o‘rtasidagi raqobatni qo‘llab-quvvatlashdagi roli Oliy sud tomonidan aniq ifodalangan. Abrams v. Amerika Qo‘shma Shtatlari ishida sudya Oliver Vendell Xolms shunday degan: "biz o‘z najotimizni to‘liq bo‘lmagan bilimga asoslangan bashoratga bog‘lashimiz kerak. Bu tajriba bizning tizimimizning bir qismi ekan, fikrlarni ifodalashni cheklashga urinishlarga qarshi doimo hushyor bo‘lishimiz kerak". "G‘oyalar bozori" iborasi dastlab sudya Uilyam Duglasning Amerika Qo‘shma Shtatlari v. Rumeli ishidagi qo‘shimcha fikrida paydo bo‘lgan. Ammo Oliy sudning 1969-yildagi Brandenburg v. Ogayo qarori g‘oyalar bozorini sud Birinchi tuzatishni talqin qiladigan siyosiy asosga aylantirdi. Bu oxir-oqibat Citizens United v. FEC qaroriga olib keldi, bu esa hukumatning korporativ nutqni tartibga solish imkoniyatini chekladi. Bu qarorlarning barchasi demokratiya g‘oyalar o‘rtasidagi raqobatga bog‘liq degan tushunchaga asoslangan edi.
Lekin dunyo o‘zining ko‘plab muammolarini hal qilish uchun eng yaxshi g‘oyalarga muhtoj bo‘lishiga qaramay, rahbarlar tobora ko‘proq soxta ma’lumotlar, ochiq yolg‘on, madaniy tarafkashlikdan foydalanish va hatto zo‘ravonlikka tayanib, demokratiya ko‘zda tutgan erkin munozarani izdan chiqarmoqda. Eng tashvishli tomoni shuki, odamlar bu va boshqa avtokratik usullarga tobora ko‘proq chidamoqda. Ko‘pchilik siyosatchilar tadqiqot va munozaralar natijasida vujudga kelgan ilm-fan va g‘oyalarni bostirishga o‘tib, buning o‘rniga mafkura, din, iqtisodiy manfaatdorlik va hokimiyatni saqlab qolishga xizmat qiladigan g‘oyalarni ilgari surmoqda. Dunyo bo‘ylab rahbarlar bir xil yo‘ldan bormoqda. Buning oqibati Asos soluvchi otalar va Oliy sud Respublikani asrash uchun zarur deb bilgan bozorda sinovdan o‘tmagan g‘oyalardan foydalanish bo‘ladi.
Bu nima uchun sodir bo‘lmoqda? Ba’zan beriladigan javoblardan biri shuki, ijtimoiy, iqtisodiy, texnologik va ekologik o‘zgarishlar tezlashmoqda. Bu esa, agar bir nechta variantlar qonun chiqaruvchi organlar va sudlarni o‘z ichiga olgan ko‘p bosqichli jarayon orqali sinchkovlik bilan muhokama qilinsa, demokratik davlatlar qabul qila oladiganidan ko‘ra tezroq qaror qabul qilishni talab qiladi. Bu ba’zi odamlarni, ayniqsa qiynalayotgan yoki qo‘rqayotganlarni, tabiatan nodemokratik bo‘lgan siyosiy yondashuvlarni qabul qilishga undadi. Ularning munosabati, ayniqsa o‘zgarish istagi tufayli, tushunarli. Ular o‘zgarishni xohlashadi va uni kim bera olsa, o‘shandan tezroq olishni istashadi. 2008 va 2012-yillarda Obama taklif etgan "o‘zgarish" uchun ovoz bergan millionlab amerikaliklar 2016 va 2024-yillarda Tramp va’da qilgan "o‘zgarish" uchun ovoz berganining sabablaridan biri shu.
Tramp va boshqa avtokratlarga keladigan bo‘lsak, natijaviy o‘zgarish "bir lahzali demokratiya"ga intilish bo‘lib, bu bahs-munozara va tanqiddan xoli bo‘lgan tezkor natijalar va’dasidir. Ammo bir lahzalik demokratiya qimmatga tushadi. Jamoatchilikning tezlikka intilishi avtokratlarga qonun chiqaruvchi organlar va sudlar vakolatiga kiradigan maslahatlashuv, tadqiqot va faktlarga asoslangan jarayonlarni chetga surib qo‘yish va hatto yo‘q qilish imkonini beradi. Ular qonun chiqaruvchi organlar va sudlarni o‘zlari xohlagan harakatni sekinlashtiruvchi omil sifatida ko‘rishadi. Hattoki, bizning mamlakatimizda respublikachilar sud qarorlarini e’tiborsiz qoldirish haqida ochiq gapirishmoqda. Aslida, ular shunday qilishdi ham. Ba’zilar hatto "Trampning kun tartibini to‘xtatayotgan" Federal sudlar Konstitutsiyaning III-moddasidagi istisnolar bandi bo‘yicha moliyalashtirilmasligi yoki yurisdiksiyasidan mahrum qilinishi kerakligini ta’kidlamoqda.
Maslahatli, faktlarga asoslangan qarorlarning o‘ziga xos belgisi bo‘lgan ko‘p bosqichli, hokimiyatni taqsimlash jarayonlarini chetga surib qo‘yish bo‘yicha avtokratik harakatlar jamoatchilikning ko‘plab vakillari tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Masalan, AQSH Kongressi o‘z vazifasini bajarayotganda uning maqbullik reytingiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi, chunki uning asosiy belgisi bo‘lgan munozara partiyaviy tortishuv sifatida qaraladi. Xuddi shunday, sudlarning obro‘si bizda ham, butun dunyoda ham hech qachon bo‘lmaganidek past darajada. Bu ba’zi qonun chiqaruvchi organlar va sudlarni o‘zlarining tarixiy vazifalaridan voz kechib, avtokratik rahbarlar va ularning rejalariga bo‘ysunishga majbur qildi.
Avtokratlar aholining ongli ravishda qaror qabul qilishdagi sabrsizligidan, shuningdek, tarixiy tarafkashliklari va shikoyatlaridan foydalanib, o‘z fikrlarini olimlar, shifokorlar, sog‘liqni saqlash xodimlari, diplomatlar, xavfsizlik bo‘yicha mutaxassislar, iqtisodchilar, huquqshunoslar, qonun chiqaruvchilar va boshqalarning fikrlari o‘rniga qo‘ymoqdalar. Ular qarshilarini milliy manfaatga xiyonat qilayotgan sotqinlar sifatida tavsiflaydilar. Shu bilan birga, ular so‘nggi jahon tarixidagi eng zo‘ravon davrlarni eslatuvchi zaharli tildan foydalanadilar. Masalan, Adolf Gitler, Benito Mussolini va Iosif Stalin o‘z raqiblarini ta’riflash uchun qo‘llagan "odam axlati", "qurt-qumursqa" va "qonimizni zaharlovchilar" kabi iboralarni misol qilib keltirish mumkin.
Afsuski, avtokratlar tutgan yo‘lni qo‘llab-quvvatlash kuchayib bormoqda. Yaqinda o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, 13-27 yoshdagi britaniyaliklarning yarmidan ko‘pi va 45-65 yoshdagilarning 40 foizi Buyuk Britaniya parlament va saylovlar bilan cheklanmagan kuchli yetakchi bilan yaxshiroq bo‘ladi, deb hisoblaydi. Xuddi shunday, yaqinda AQSH respublikachilarining yetmish to‘rt foizi Trampning "bir kunlik diktator" bo‘lishini ma’qullaganini aytdi - go‘yoki ikkinchi kun nima bo‘lishidan xavotirlanmaydigandek.
Bu sof va oddiy populizmdir. Uorvik universiteti huquq maktabi professori Ming-Sung Kuo ta’kidlaganidek, populizm "bir lahzalik demokratiya kasalligi"ning farzandidir. U odamlar demokratiya talab qiladigan muhokamalardan uzilgan holda tezkor harakat qilishni xohlaganlarida ildiz otadi. Buning oqibati muammolarni hal qilish uchun zarur bo‘lgan muhokamani to‘xtatib qo‘yishdir.
Agar bularning birortasi tanish tuyulsa, bu faqat hozirda bizda va butun dunyoda sodir bo‘layotgan voqealar tufayli emas. Chunki populizm haqiqat va ongli qaror qabul qilishdan ustun kelgan hollar tarixda ko‘p bo‘lgan. Gitler shaxsiy farmon bilan hukmronlik qilish, o‘z harakatlarini yashirish va qo‘llab-quvvatlashga erishish uchun yolg‘on va targ‘ibotdan foydalanish usulini ishlab chiqqan edi. Stalin ham xuddi shunday yo‘l tutdi. Uning eng vayronkor xatti-harakatlaridan biri dunyodagi yetakchi qishloq xo‘jaligi genetiklaridan biri Nikolay Vavilovni qamoqqa olish edi. Chunki uning duragaylash haqidagi qarashlari ijtimoiy darvinizm g‘oyasini qo‘llab-quvvatlaydi deb o‘ylashdi, bu esa kommunizm emas, balki kapitalizm asosi deb hisoblangan. Natijada taxminan 5 million rossiyalik ochlikdan halok bo‘ldi. So‘nggi paytlarda respublikachilar ilm-fanga asossiz hujum qilib, shaxsiy fikrlari ilm-fanga zid bo‘lgan vazirlar mahkamasining a’zolarini nomzod qilib ko‘rsatish va tasdiqlash orqali aholi salomatligini xavf ostiga qo‘ymoqda. Shuningdek, ular millionlab amerikaliklarga ovoz berish huquqini rad etish orqali demokratiyaga yanada ochiqroq putur yetkazmoqda. Va ular o‘z harakatlarini cheklashga qaratilgan sud qarorlarini e’tiborsiz qoldirmoqdalar.
Avtokratlarning o‘rganilmagan, ma’lumotga asoslanmagan shaxsiy fikrlariga tayanib, murakkab muammolarni hal qilib bo‘lmasligi sog‘lom fikrga asoslangan bo‘lishi kerak. Rahbarlar faktlarni bilmasdan harakat qilganda nima bo‘lishini hammamiz bilamiz, chunki o‘zimiz shunday qilganimizda nima bo‘lishini ko‘rganmiz. Bu hodisa yana bir bor, millionlab amerikaliklar va butun dunyo bo‘ylab boshqalar uchun fojiali oqibatlarga olib kelib, eslatiladi. Xo‘sh, umumiy muammolarimizga taklif etilayotgan yechimlar ongli munozaralar va demokratiya ta’minlaydigan ko‘p bosqichli qaror qabul qilish natijasi bo‘ladigan holatga qanday erishishimiz mumkin? Mana beshta g‘oya.
Birinchidan, demokratiyaga tahdid haqidagi fikrlashni g‘oyalar raqobatlashuviga yo‘l qo‘yilmasa, yetkaziladigan zararga qaratishimiz mumkin. Agar iqlim o‘zgarishi, inson migratsiyasi, pandemiyadan saqlanish, unga tayyorgarlik ko‘rish va javob berish, o‘n millionlab odamlarning ish bilan ta’minlanishiga tahdid soladigan sun’iy intellektga ega jamiyatga o‘tish kabi murakkab muammolarga javob berish uchun mavjud bo‘lgan va olishimiz mumkin bo‘lgan eng yaxshi ma’lumotlardan foydalanmasak, muvaffaqiyatsizlikka uchrash xavfi aniq ko‘rinadi.
Ikkinchidan, bizga taklif etilayotgan qonun loyihalarini real vaqt rejimida tahlil qilishga mo‘ljallangan, davlat tomonidan moliyalashtiriladigan, lekin mustaqil, jamoatchilik manfaatini ko‘zlovchi tashkilot kerak. Rahbarlar va qonun chiqaruvchilar nimani taklif qilayotgani va ularning taklif qilayotgan qonunlari qanday oqibatlarga olib kelishi haqida jamoatchilikka tushuncha berish saylovchilarga o‘z vakillariga bosim o‘tkazish imkonini beradi. Bu esa vakillarga o‘z partiyasining chaqiriqlariga qarshi turib, yanada xabardor, chuqur o‘ylangan, ikki partiyaviy harakat qilish uchun asos yaratadi. Kongress tadqiqot xizmati bunday tahlilni taqdim etish bilan shug‘ullanadi, ammo biz avtokratiyaga tushib borar ekanmiz, aniq mustaqil tashkilot zarur bo‘ladi.
Uchinchidan, avtokratlar va ularning tarafdorlari o‘z harakatlarini amalga oshirishda manfaatlar to‘qnashuvini aniqlashimiz kerak. Buning uchun avtokratlar va ularning tarafdorlarining xatti-harakatlarini o‘rganadigan, qo‘lidagi ma’lumotlar bilan qayerga murojaat qilishni bilmaydigan jamoatchilik vakillaridan ma’lumot oladigan tergovchilar va surishtiruvchi jurnalistlardan iborat taniqli, yaxshi moliyalashtirilgan tashkilot kerak. Bu tashkilot o‘z jurnalida natijalarni chop etishi lozim. Axborot "qaynoq liniyalari" jamoatchilikka avtokratik hukmdorlar va ularning yordamchilarining korruptsiyasi va shaxsiy manfaatlarini kuzatish va fosh etishda anonim tarzda ishtirok etish imkonini beradi.
To‘rtinchidan, jamoat manfaatlarini himoya qiladigan harakatlarni tadqiq qilish va sud ishlarini yuritish uchun yaxshi moliyalashtirilgan jamoat manfaatlari bo‘yicha yuridik firmalarga muhtojmiz. "Demokratiya himoyachilari harakati" kabi tashkilotlar borligidan baxtiyormiz, ammo bundan ham ko‘proq, ayniqsa shtat darajasida harakat qiladigan tashkilotlar zarur. Nafaqaga chiqqan va yordam bermoqchi bo‘lgan tajribali advokatlarni jalb qilish masalasini ko‘rib chiqish kerak. Maqsadlar uchta bo‘ladi: siyosiy o‘zgarishlar xavfni bartaraf etmaguncha avtokratik harakatning boshlanishini kechiktirish; harakatning noqonuniyligini aniqlash; va jamoatchilikni hamda jamoat manfaatlariga xizmat qiluvchi tergov organlarini nima sodir bo‘layotgani haqida xabardor qilish. Avtokratik kun tartibiga zid bo‘lgan sud qarorlari yuqorida ko‘rsatilgan tergov jurnalida e’lon qilinishi mumkin.
Beshinchidan, turli e’tiqodlar va siyosiy qarashlarni o‘zida mujassam etgan odamlar to‘planib, bir-birlarining fikrlarini tinglashi mumkin bo‘lgan "uchinchi joylar"ga sarmoya kiritishimiz kerak. Bular, boshqa narsalar qatorida, daromadlar tengsizligining demokratiyamizga salbiy ta’sirini ochib berishi mumkin. Aristotel bundan ikki ming yil avval "Siyosat" asarida ta’kidlaganidek, daromadlar tengsizligi demokratiya uchun xavflidir. Davlat xizmatidan foyda olish va qonun ustuvorligidan voz kechish imkoniyati ham xuddi shunday xavflidir.
Avtokratlar bunday choralarga qattiq qarshilik ko‘rsatadi. Ular Respublika nazorati xavf ostida ekanligini anglashadi. Ammo oldimizda turgan jiddiy muammolarni muvaffaqiyatli hal qilish uchun demokratiyamiz nafaqat huquq va qonun ustuvorligi, balki g‘oyalar o‘rtasidagi raqobat haqida ekanligini tushunishimiz kerak. Eng yaxshi g‘oyalarsiz biz kerakli yechimlarni topa olmaymiz. Yechimlar bo‘lmasa, kim boshqarayotganining ahamiyati yo‘q.
Elchi Devid Karden huquqshunos, diplomat, mediator va yozuvchi bo‘lib, AQShning Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlari assotsiatsiyasidagi (ASEAN) favqulodda va muxtor elchi maqomiga ega birinchi doimiy elchisi bo‘lib ishlagan. Elchilikdan oldin va keyin u Jones Day kompaniyasining Chikago, Nyu-York va Singapurdagi ofislarida hamkor bo‘lib, Qimmatli qog‘ozlar bo‘yicha sud jarayoni va SEC ijro amaliyotiga hamraislik qilgan hamda firmaning Osiyodagi vakolatxonalari bo‘yicha mas’ul hamkor bo‘lgan. Muallif: David Karden Manba: jurist.org

Помимо права и справедливости: демократия как соревнование идей.
По мнению автора, первого постоянного посла США в Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН), самая большая опасность демократии заключается не только в разрушении права и верховенства закона, но и в преднамеренном подавлении автократами конкуренции между идеями, необходимыми для решения важнейших проблем нашего общества...
Сегодня в нашей стране и во всем мире ходит много разговоров об угрозе демократии. Большинство этих дебатов были сосредоточены на действиях автократов и их сторонников, направленных на подрыв верховенства закона и права голоса; принятии политики, дискриминирующей женщин; использовании ложной информации для введения в заблуждение своих сторонников и дискредитации своих оппонентов. Все это и другие вопросы, связанные с правами, справедливостью и инклюзивностью, имеют решающее значение для обеспечения мирного, процветающего и сплоченного общества. Однако те, кто нападает на демократию, представляют еще более серьезную угрозу. Они подрывают конкуренцию между идеями, необходимыми для решения важнейших проблем мира.
Методы, используемые для ослабления демократии, во многом основаны на контроле над информацией, известной общественности. Кампании автократов и их сторонников во лжи и дезинформации, их атаки на прессу, их попытки остановить свободное движение идей, используя законодательство, и их отказ выделять средства на изучение вопросов, которые соответствуют общественным интересам - все это подразумевает, что они знают, что делать, не консультируясь с другими. Некоторые, например, утверждают, что Трамп даже признает столько и что только он может решить наши проблемы. Здравый смысл показывает, что это не может быть верным - только идеи, прошедшие строгое обсуждение и размышления, могут предоставить нам необходимые решения в нынешнее неспокойное время. Чтобы противостоять автократическому контролю над информацией, необходимому для решения наших проблем, мы должны переосмыслить демократию как систему, основанную не только на правах, справедливости и инклюзивности, но и на конкуренции идей.
Основатели хорошо понимали эту истину. Как заметил Томас Джефферсон, "если дать другим возможность указать на свои ошибки, нам не нужно бояться взглядов, которые нарушают веру." Важность идей в сохранении республики была одной из причин внесения поправок в Конституцию, и, что наиболее важно, привела к добавлению Первой поправки. Его роль в поддержке конкуренции идей была четко сформулирована Верховным судом. Абрамс против. В деле Соединенных Штатов судья Оливер Уэнделл Холмс сказал: "Мы должны связать наше спасение с предсказанием, основанным на неполном знании. Поскольку этот опыт является частью нашей системы, мы должны всегда быть бдительны против попыток ограничить выражение мыслей." Термин "рынок идей" первоначально использовался судьей Уильямом Дугласом по делу США v. Появился в дополнительной мысли в работе Румели. Однако Верховный суд в своем решении по делу Бранденбург против Бранденбурга в 1969 г. Решение Огайо превратило рынок идей в политическую основу, на которой суд интерпретировал Первую поправку. Это в конечном итоге привело к делу Citizens United v. Это привело к решению FEC, которое ограничило возможности правительства регулировать корпоративную речь. Все эти решения основывались на представлении о том, что демократия зависит от конкуренции между идеями.
Но, несмотря на то, что миру нужны лучшие идеи для решения многих своих проблем, лидеры все чаще используют дезинформацию, открытую ложь, культурную предвзятость и даже насилие, чтобы нарушить свободную дискуссию, которую демократия предусматривает. Самое тревожное, что люди всё больше терпят эти и другие автократические методы. Многие политики переходят к подавлению науки и идей, возникших в результате исследований и дискуссий, и вместо этого продвигают идеи, которые служат сохранению идеологии, религии, экономических интересов и власти. Лидеры по всему миру идут по одному и тому же пути. Следствием этого будет использование идей, которые, как считают Основатели и Верховный суд, не были опробованы на рынке, чтобы спасти Республику.
Почему это происходит? Один из ответов, который иногда дают, заключается в том, что социальные, экономические, технологические и экологические изменения ускоряются. Это требует более быстрого принятия решений, чем те, которые могут быть приняты демократическими государствами, если несколько вариантов тщательно обсуждаются посредством многоступенчатого процесса, включающего законодательные органы и суды. Это побудило некоторых людей, особенно тех, кто испытывает трудности или боится, принять политические подходы, которые по своей природе недемократичны. Их отношение, особенно из-за желания измениться, понятно. Они хотят измениться и получить это как можно скорее от того, кто может это дать. Это одна из причин, почему миллионы американцев, проголосовавших за "перемены," предложенные Обамой в 2008 и 2012 годах, проголосовали за "перемены," обещанные Трампом в 2016 и 2024 годах.
Что касается Трампа и других автократов, результирующее изменение - это стремление к "моментальной демократии," обещанию быстрых результатов, свободных от споров и критики. Но мгновенная демократия дорого обходится. Стремление общественности к скорости позволяет автократам откладывать и даже уничтожать консультации, исследования и процессы, основанные на фактах, которые входят в компетенцию законодательных органов и судов. Они рассматривают законодательные органы и суды как факторы, замедляющие желаемые ими действия. Даже в нашей стране республиканцы открыто говорят об игнорировании судебных решений. На самом деле, они так и сделали. Некоторые даже утверждают, что федеральные суды, которые "приостанавливают повестку дня Трампа," не должны финансироваться или быть лишены юрисдикции по пункту оговорки в статье III Конституции.
Автократические усилия по оттеснению многоуровневых процессов разделения властей, которые являются отличительной чертой консультативных, основанных на фактах решений, поддерживаются многими представителями общественности. Например, когда Конгресс США выполняет свои обязанности, это негативно влияет на его рейтинг приемлемости, поскольку обсуждение, являющееся его основным признаком, рассматривается как партийный спор. Аналогичным образом, авторитет судов ниже, чем когда-либо прежде ни у нас, ни во всем мире. Это вынудило некоторые законодательные органы и суды отказаться от своих исторических обязанностей и подчиниться автократическим лидерам и их планам.
Используя нетерпение населения к осознанному принятию решений, а также историческую предвзятость и жалобы, автократы заменяют свое мнение мнениями ученых, врачей, работников здравоохранения, дипломатов, специалистов по безопасности, экономистов, юристов, законодателей и других. Они характеризуют своих оппонентов как предателей национальных интересов. В то же время они используют ядовитый язык, напоминающий о самых жестоких временах в последней мировой истории. Например, Адольф Гитлер, Бенито Муссолини и Иосиф Сталин использовали для описания своих противников такие выражения, как "человеческий мусор," "черви" и "отравляющие нашу кровь."
К сожалению, поддержка автократов набирает обороты. Согласно недавнему опросу, более половины британцев в возрасте 13-27 лет и 40% в возрасте 45-65 лет считают, что Великобритания лучше с сильным лидером, не ограниченным парламентом и выборами. Точно так же недавно семьдесят четыре процента республиканцев США заявили, что одобряют то, что Трамп станет "диктатором на один день" - как будто не беспокоятся о том, что произойдет на второй день.
Это чистый и простой популизм. Профессор Минг-Сунг Куо из юридической школы Университета Уорвика подчеркнул, что популизм - это дитя "моментальной болезни демократии." Он укореняется, когда люди хотят действовать быстро, оторванные от дискуссий, требующих демократии. Следствием этого является приостановка обсуждения, необходимого для решения проблем.
Если что-то из этого кажется знакомым, то это не только из-за того, что происходит сейчас в нашей стране и во всем мире. Потому что в истории было много случаев, когда популизм возобладал над правдой и сознательным принятием решений. Гитлер разработал метод использования лжи и пропаганды для достижения господства личным указом, сокрытия и поддержки своих действий. Так поступил и Сталин. Одним из его самых разрушительных действий было заключение в тюрьму Николая Вавилова, одного из ведущих мировых генетиков сельского хозяйства. Потому что считалось, что его взгляды на гибридизацию поддерживают идею социального дарвинизма, который считался основой капитализма, а не коммунизма. В результате около 5 миллионов россиян умерли от голода. В последнее время республиканцы подвергают опасности здоровье населения, безосновательно нападая на науку и выдвигая и утверждая членов кабинета министров, чьи личные взгляды противоречат науке. Они также более открыто подрывают демократию, отказывая миллионам американцев в праве голоса. И они игнорируют судебные решения, направленные на ограничение их действий.
Невозможность автократов решать сложные проблемы, основываясь на неизученных личных мнениях, не основанных на информации, должна основываться на здравом смысле. Мы все знаем, что происходит, когда руководители действуют, не зная фактов, потому что сами видели, что происходит, когда мы это делаем. Это событие будет вновь упомянуто с трагическими последствиями для миллионов американцев и других по всему миру. Итак, как мы можем добиться того, чтобы предлагаемые решения наших общих проблем были результатом сознательных дискуссий и многоэтапного принятия решений, обеспечивающего демократию? Вот пять идей.
Во-первых, мы можем сосредоточить наше мышление об угрозе демократии на ущербе, который может быть нанесён, если мы не допустим конкуренции идей. Риск провала очевиден, если мы не будем использовать наилучшие данные, которые мы имеем и можем получить, чтобы реагировать на сложные проблемы, такие как изменение климата, миграция людей, защита от пандемии, подготовка и реагирование на нее, переход к обществу с искусственным интеллектом, которое угрожает работой десяткам миллионов человек.
Во-вторых, нам нужна организация, финансируемая государством, но независимая, ориентированная на общественные интересы, предназначенная для анализа предлагаемых законопроектов в режиме реального времени. Дать общественности представление о том, что предлагают лидеры и законодатели, и о том, к каким последствиям приведут предлагаемые ими законы, позволяет избирателям оказывать давление на своих представителей. Это создает основу для того, чтобы представители противостояли призывам своей партии и действовали более информированно, глубоко продуманно и двусторонне. Исследовательская служба Конгресса занимается предоставлением такого анализа, но по мере того, как мы погружаемся в автократию, нам нужна конкретная независимая организация.
В-третьих, нам нужно выявить конфликт интересов между автократами и их сторонниками при осуществлении своих действий. Для этого нужна известная, хорошо финансируемая организация, состоящая из следователей и журналистов-расследователей, которые изучают поведение автократов и их сторонников, получая информацию от представителей общественности, которые не знают, куда обращаться со своими данными. Эта организация должна опубликовать результаты в своем журнале. Информационные "горячие линии" позволяют общественности анонимно участвовать в отслеживании и разоблачении коррупции и личных интересов авторитарных правителей и их помощников.
В-четвертых, нам нужны хорошо финансируемые юридические фирмы по защите общественных интересов для исследования действий, защищающих общественные интересы, и для ведения судебных дел. Мы рады, что существуют такие организации, как "Движение защитников демократии," но нам нужно больше организаций, особенно действующих на уровне штатов. Необходимо рассмотреть вопрос о привлечении опытных адвокатов, вышедших на пенсию и желающих помочь. Целей будет три: отложить начало автократического движения до тех пор, пока политические изменения не устранят угрозу; выявить незаконность движения; и информировать общественность и следственные органы, которые служат общественным интересам, о том, что происходит. Судебные решения, противоречащие автократической повестке дня, могут быть опубликованы в вышеупомянутом журнале расследований.
В-пятых, мы должны инвестировать в "третьи места," где люди с разными убеждениями и политическими взглядами могут собираться и слушать друг друга. Это, среди прочего, может раскрыть негативное влияние неравенства доходов на нашу демократию. Как утверждал Аристотель в "Политике" две тысячи лет назад, неравенство доходов опасно для демократии. Возможность извлечь выгоду из государственной службы и отказаться от верховенства закона столь же рискованна.
Автократы решительно сопротивляются таким мерам. Они понимают, что республиканский контроль находится под угрозой. Но чтобы успешно решать стоящие перед нами серьезные проблемы, мы должны понимать, что наша демократия - это не только верховенство права и закона, но и конкуренция идей. Без лучших идей мы не сможем найти нужные решения. Если нет решений, неважно, кто ими управляет.
Посол Дэвид Карден - юрист, дипломат, медиатор и писатель, который был первым постоянным послом США в Ассоциации стран Юго-Восточной Азии (АСЕАН) со статусом Чрезвычайного и Полномочного Посла. До и после посольства он был партнёром в офисах Jones Day в Чикаго, Нью-Йорке и Сингапуре, председательствовал в судебном процессе по ценным бумагам и исполнительной практике SEC, а также был ответственным партнёром по представительствам фирмы в Азии. Автор: David Karden Источник: jurist.org