Bolalar uchun kontent yaratuvchi yuridik shaxslar foyda solig‘idan ozod qilinadi
Bolalar uchun mo‘ljallangan kontent yaratuvchi yuridik shaxslar foyda solig‘i to‘lashdan ozod qilinadi va ijtimoiy soliqni 1 foiz miqdorida to‘laydi. Bunday kontentlar qadriyatlarga hurmat va vatanga sadoqat hissini tarbiyalashga hamda xavfli kontentlarni aniqlash kabilarga xizmat qilish kerak.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-may kuni bolalar uchun mo‘ljallangan milliy kontentlar yaratish va ularni ommalashtirishni qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi qarorni imzoladi, deya xabar bermoqda Adliya vazirligi.
Hujjatga asosan, bolalar uchun mo‘ljallangan kontentlar yaratishdan olgan daromadi jami yillik daromadining kamida 80 foizini tashkil etgan yuridik shaxslar 2025-yil 1-iyuldan 2030-yil 1-yanvarga qadar quyidagi imkoniyatlar beriladi:
foyda solig‘i to‘lashdan ozod qilinadi;
ijtimoiy soliqni 1 foiz miqdorida to‘laydi;
bolalar uchun mo‘ljallangan kontentlar yaratish bilan bog‘liq bo‘lgan xarajatlarini foyda solig‘ini hisoblashda chegirib tashlash huquqi beriladi.
Qarorga ko‘ra, respublikada bolalar uchun mo‘ljallangan milliy kontentlar ishlab chiqarish hamda ularni ommalashtirishning ustuvor yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilandi:
bolalarda sog‘lom turmush tarzi ko‘nikmasi, tabiatni asrab-avaylash, milliy qadriyatlarga hurmat va ona vatanga sadoqat hissini tarbiyalashga xizmat qiluvchi kontentlar yaratish;
bolalar uchun xavfsiz axborot muhitini yaratish;
ota-onalar va bolalarni internet tarmog‘idagi axborotlarni to‘g‘ri baholashga hamda xavfli kontentlarni aniqlashga yo‘naltiruvchi mexanizmlarni ishlab chiqish.
Bolalar uchun mo‘ljallangan kontentlar yaratish yo‘nalishida yuqori malakali kadrlar tayyorlash maqsadida har yili “El-yurt umidi” jamg‘armasi tomonidan jahondagi yetakchi oliy ta’lim tashkilotlarida bakalavriat dasturlari bo‘yicha kadrlar tayyorlash uchun 5 ta kvota ajratiladi.
Prezident qarori bilan Bolalar kontentini rivojlantirish markazi tashkil qilindi. Unga rejissyor Jahongir Ahmedov direktor etib tayinlandi. Markaz bolalar tarbiyasi va sog‘lig‘iga salbiy ta’sir qiladigan kontentni tahlil qiladi va mahalliy ijodkorlarga milliy kontent yaratish bo‘yicha buyurtma beradi.

Юридические лица, создающие контент для детей, освобождаются от налога на прибыль
Юридические лица, создающие контент, предназначенный для детей, освобождаются от уплаты налога на прибыль и уплачивают социальный налог в размере 1%. Такой контент должен способствовать воспитанию уважения к ценностям и преданности Родине, а также выявлению опасного контента.
Президент Шавкат Мирзиёев 15 мая подписал постановление о поддержке создания и популяризации национального контента для детей, сообщает Министерство юстиции.
Согласно документу, с 1 июля 2025 года по 1 января 2030 года юридическим лицам, доход которых от создания контента, предназначенного для детей, составляет не менее 80 процентов от их совокупного годового дохода, предоставляются следующие возможности:
• освобождаются от уплаты налога на прибыль;
• уплачивает социальный налог в размере 1 процента;
• вычитать при расчете налога на прибыль расходы, связанные с созданием контента, предназначенного для детей.
Согласно постановлению, приоритетными направлениями производства и популяризации национального контента для детей в республике определены:
• создание контента, способствующего воспитанию у детей навыков здорового образа жизни, бережного отношения к природе, уважения к национальным ценностям и преданности Родине;
• создание безопасной информационной среды для детей;
• разработка механизмов, направляющих родителей и детей на правильную оценку информации в сети Интернет и выявление опасного контента.
В целях подготовки высококвалифицированных кадров в направлении создания контента для детей ежегодно фондом "Эл-юрт умиди" выделяется 5 квот для подготовки кадров по программам бакалавриата в ведущих высших образовательных организациях мира.
Постановлением президента создан Центр развития детского контента. Его директором назначен режиссёр Джахонгир Ахмедов. Центр анализирует контент, который негативно влияет на воспитание и здоровье детей, и заказывает местным создателям национальный контент.