AQShdan deportatsiya qilingan o‘zbekistonliklar Toshkentga qaytdi
30 aprel kuni AQSh hududida qonuniy asoslarsiz bo‘lib turgan va deportatsiya qilinadigan xorijliklar ro‘yxatiga kiritilgan O‘zbekiston fuqarolarini vatanga qaytarish maqsadida Nyu-York – Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha maxsus charter reysi amalga oshirildi. Bu haqda «Dunyo» xabar berdi.
Qayd qilinishicha, O‘zbekistonning qariyb yuz nafar fuqarosi Toshkentga qaytarildi. Shuningdek, deportatsiya qilinganlar orasida Qozog‘iston va Qirg‘iziston fuqarolari ham bor edi.
Ta’kidlanishicha, ularning aksariyati AQSh chegarasini noqonuniy kesib o‘tishga uringani tufayli migratsiya markazlarida uzoq oylar davomida qolib ketgan.
Avvalroq, AQSh hukumati fuqarolar deportatsiyasini tashkil etgan O‘zbekistonga minnatdorlik bildirgan edi.
«Biz O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevga 131 nafar noqonuniy migrantni o‘z vataniga qaytarish maqsadida samolyot jo‘natishga rahbarlik qilgani uchun minnatdorlik bildiramiz. Xavfsizlikni mustahkamlash va qonun ustuvorligini ta’minlash bo‘yicha O‘zbekiston bilan hamkorlikni davom ettirishni intiqlik bilan kutamiz», deyiladi xabarda.

Депортированные из США узбекистанцы вернулись в Ташкент
30 апреля был осуществлён специальный чартерный рейс по маршруту Нью-Йорк — Ташкент с целью репатриации граждан Узбекистана, находившихся на территории США без законных оснований и включённых в список иностранцев, подлежащих депортации. Об этом сообщило агентство «Дунё».
Отмечается, что на родину были возвращены около 100 граждан Узбекистана. Среди депортированных также были граждане Казахстана и Кыргызстана.
Подчёркивается, что большинство из них в течение многих месяцев находились в миграционных центрах после попытки незаконно пересечь границу США.
Ранее правительство США выразило благодарность Узбекистану за организацию депортации своих граждан.
«Мы благодарим президента Узбекистана Шавката Мирзиёева за руководство в направлении самолёта с целью возвращения 131 нелегального мигранта на родину. Мы с нетерпением ожидаем продолжения сотрудничества с Узбекистаном в укреплении безопасности и обеспечении верховенства закона», — говорится в заявлении.