Amnesty o‘zining press-relizida hukumatning masalani yechishga harakat qilmayotgani keksa odamlarga bevosita zarar yetkazishi va xalqaro huquq bo‘yicha ularning huquqlarini buzishi, natijada keksa odamlar 65 yoshdan keyin ishlashga majbur bo‘lishi va ularni "asosiy ehtiyojlar qiymatini qoplamaydigan muqobil variantlarga" majburlashini ta’kidladi. Amnesty, shuningdek, yetarli turmush sharoitlarini kafolatlamaslik ayollarga nomutanosib ta’sir ko‘rsatishini ta’kidladi.
Argentina tomonidan ratifikatsiya qilingan Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro paktning (ICESCR) 9-moddasi ishtirokchi davlatlardan "har kimning ijtimoiy ta’minotga, shu jumladan ijtimoiy sug‘urtaga bo‘lgan huquqini tan olishni" talab qiladi, 11-modda esa ishtirokchi davlatlarga "har kimning o‘zi va oilasi uchun munosib turmush darajasiga bo‘lgan huquqini tan olish" majburiyatini yuklaydi.
2023-yilda Milliy Kongress 27705-sonli qonunni qabul qildi, unga ko‘ra 30 yil davomida davlatga ijtimoiy sug‘urta to‘lovlarini to‘lay olmagan shaxslarga pensiya ta’minotiga moratoriy joriy etildi. Ikki yillik to‘lov rejalari odamlarga nafaqaga chiqqanda kafolatlangan pensiya olish imkonini beradigan xavfsizlik qarzlarini to‘lashga yordam berishga qaratilgan edi. Qonun hozirda mehnat bozorining 47 foizdan ortig‘ini tashkil etuvchi norasmiy mehnat tengsizligini kamaytirish maqsadida yaratilgan. Human Rights Watch ma’lumotlariga ko‘ra, ishchilarning 30 foizdan ortig‘i va uy ishchilarining deyarli har to‘rttasidan uchtasi norasmiy mehnat bozorida hech qanday himoyasiz ishlaydi - ularning deyarli barchasi ayollar va qizlar.
Nafaqaxo‘rlar hukumatning moratoriylarni uzaytirishni rad etish haqidagi e’lonidan norozi bo‘lib ko‘chalarga chiqishdi. Ko‘plab norozilik namoyishlari politsiya bilan shiddatli to‘qnashuvlarga aylanib ketdi, bir qancha namoyishchilar va politsiya xodimlari yaralandi. Namoyishlarga mamlakatning eng yirik futbol klublari - "Boka Xuniors" va "River Pleyt" yoshlari va muxlislari ham qo‘shildi.

Amnesty calls on Argentina to ensure pensions in line with international law
Amnesty International urged the Argentinian government on March 28 to guarantee adequate living standards and pensions for elderly people following the government’s refusal to extend the pension moratorium that expired last week.
Amnesty noted in its press release that the government’s failure to act would directly harm older people and violate their rights under international law, which would result in older people needing to work beyond age 65, and would force them “to alternatives that do not cover the cost of basic need.” Amnesty further noted that failure to guarantee adequate living conditions would disproportionately affect women.
Article 9 of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights (ICESCR)—ratified by Argentina—requires state parties to “recognize the right of everyone to social security, including social insurance,” while Article 11 obligates state parties to “recognize the right of everyone to an adequate standard of living for himself and his family.”
In 2023, the National Congress passed Law 27705, offering pension moratoriums to individuals who were unable to contribute 30 years of social security payments to the government. The two-year payment plans sought to help people pay security debts that would enable them to access guaranteed pensions upon retiring. The law was created to reduce informal labor inequalities that currently account for more than 47% of the labor market. According to Human Rights Watch, more than 30% of workers and almost three out of four domestic laborers work in the informal labor market with no protections — almost all of whom are women and girls.
Pensioners took to the streets in protest following the government’s announcement to decline extending moratoriums. Many protests erupted into violent clashes with police, leaving several protesters and police officers injured. The protests were joined by young people and fans of the country’s biggest football clubs, Boca Juniors and River Plate.