Qirg‘izistonda sud majlislarini audio va videoga yozib olish majburiy bo‘ldi
Sadir Japarov Qirg‘iziston Jinoyat-protsessual kodeksiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Unga ko‘ra, mamlakatda sud majlislarini audio-video vositalar orqali yozib olish majburiy bo‘ldi. Bunday yozuvlarning mavjud emasligi ishni qayta ko‘rish yoki bekor qilishga asos bo‘ladi.
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov 20 may kuni mamlakat Jinoyat-protsessual kodeksiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Japarovning matbuot xizmatiga ko‘ra, mazkur qonun Qirg‘iziston parlamenti — Jogorku Kenesh tomonidan 2025 yil 3 aprel kuni qabul qilingan.
Qonunning maqsadi – ehtiyot choralar tizimida garov institutining rolini kuchaytirish, uni samarali qo‘llashga xizmat qiladigan mexanizmlarni ishlab chiqish hamda jinoyat protsessida video-konferens-aloqa imkoniyatlarini takomillashtirish ekani aytilmoqda.
Qonun orqali Jinoyat-protsessual kodeksi quyidagi normalar bilan to‘ldirilmoqda:
– sud tizimiga «video-konferens-aloqa» va «translatsiya (onlayn-translatsiya)» tushunchalari kiritiladi;
– ayblanuvchining sud majlislari bayonnomalari (jumladan, audio va video yozuvlari) bilan tanishish, ularga e’tiroz bildirish va sud majlisini bevosita efir orqali televideniye, radio va/yoki Internet tarmog‘ida translatsiya qilish orqali o‘tkazishni so‘rash huquqlari belgilanadi;
– sud majlisining borishini audio va video vositalar orqali majburiy tarzda qayd etish talabi joriy etiladi;
– audio va video yozuvlarning mavjud emasligi – sud qarorini o‘zgartirish, qayta ko‘rib chiqish yoki bekor qilish uchun asoslardan biri sifatida tan olinadi;
– jinoyatning og‘irligiga qarab garovning eng kam miqdorlari belgilanadi.
Rasmiy relizda jinoyat qonunchiligiga kiritilayotgan o‘zgarishlar qachondan kuchga kirishi, shuningdek yangi tartiblar haqida batafsil ma’lumot berilmagan. Manba: kun.uz

Аудио и видеозапись судебных заседаний стала обязательной в Кыргызстане
Садыр Жапаров подписал закон о внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс Кыргызстана. Согласно ему, в стране стало обязательным записывать судебные заседания с помощью аудио-видео средств. Отсутствие таких записей является основанием для пересмотра или отмены дела.
Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров 20 мая подписал закон о внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс страны. По данным пресс-службы Жапарова, данный закон был принят парламентом Кыргызстана - Жогорку Кенешем - 3 апреля 2025 года.
Целью закона является усиление роли института залога в системе мер пресечения, разработка механизмов, способствующих его эффективному применению, а также совершенствование возможностей видеоконференцсвязи в уголовном процессе.
Законом Уголовно-процессуальный кодекс дополняется следующими нормами:
- в судебную систему вводятся понятия "видео-конференц-связь" и "трансляция (онлайн-трансляция) ";
- устанавливаются права обвиняемого знакомиться с протоколами судебных заседаний (включая аудио-и видеозаписи), возражать против них и ходатайствовать о проведении судебного заседания посредством прямой трансляции по телевидению, радио и/или в сети Интернет;
- вводится требование обязательной фиксации хода судебного заседания посредством аудио-и видеосредств;
- отсутствие аудио-и видеозаписей признается одним из оснований для изменения, пересмотра или отмены судебного решения;
- минимальные размеры залога устанавливаются в зависимости от тяжести преступления.
В официальном релизе не уточняется, когда вступают в силу изменения в уголовное законодательство, а также новые порядки. Источник: kun.uz