Prezident farmoni: Kambag'al oilalar toifalarga ajratiladi
“Kambag'al oilalarni davlat tomonidan ijtimoiy qo'llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish to'g'risida” gi Prezident Farmoni (PF-84-son, 08.05.2025 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko'ra, 2025-yil 15-maydan Kambag'al oilalar reestriga kiritilgan va ushbu reestrga tushish xavfi bo'lgan oilalar “qizil”, “sariq” va “yashil” toifalarga taqsimlanadi hamda ijtimoiy qo'llab-quvvatlash choralari ularning toifasiga qarab ko'rsatiladi.
“Qizil” toifaga – oila a'zolarining har biriga to'g'ri keladigan o'rtacha oylik daromadi minimal iste'mol xarajatlaridan kam bo'lgan va quyidagi mezonlarning biriga javob beradigan oilalar kiritiladi:
▪️ a'zolarining kamida 1 nafari sog'lig'ining holatiga ko'ra mehnat qilish imkoniyatiga ega bo'lmagan;
▪️ parvarishga muhtoj a'zosi, shu jumladan, nogironligi mavjud farzandi bo'lgan;
▪️ o'zgalar parvarishiga muhtoj yolg'iz yashovchi yoki yolg'iz keksa yoxud yolg'iz nogironligi bo'lgan shaxsdan iborat bo'lgan;
▪️ boquvchisini yo'qotgan yoki boquvchisi jazoni ijro etish muassasasida bo'lgan oila;
“Sariq” toifaga – oila a'zolarining har biriga to'g'ri keladigan o'rtacha oylik daromadi minimal iste'mol xarajatlaridan kam bo'lgan hamda a'zolari sog'lig'i holatiga ko'ra mehnat qilish imkoniyatiga ega bo'lgan oilalar kiritiladi.
“Yashil” toifaga – oila a'zolarining har biriga to'g'ri keladigan o'rtacha oylik daromadi minimal iste'mol xarajatlarining 1 baravaridan 1,5 baravarigacha bo'lgan va quyidagi mezonlarning biriga javob beradigan oilalar kiritiladi:

Указ Президента: Малообеспеченные семьи будут разделены на категории
Принят Указ Президента "О дальнейшем совершенствовании системы государственной социальной поддержки малообеспеченных семей" (УП-84 от 08.05.2025 г.).
Согласно Указу, с 15 мая 2025 года семьи, включенные в Реестр малообеспеченных семей и находящиеся под угрозой попадания в этот реестр, будут разделены на "красные," "желтые" и "зеленые" категории, а меры социальной поддержки будут оказываться в зависимости от их категории.
К "красной" категории относятся семьи со среднемесячным доходом на каждого члена семьи ниже минимальных потребительских расходов и отвечающие одному из следующих критериев:
▪️ как минимум 1 член семьи не имеет возможности трудиться по состоянию здоровья;
▪️ имеющие члена семьи, нуждающегося в уходе, в том числе ребенка с инвалидностью;
▪️ состоящие из одиноко проживающего или одинокого пожилого человека, нуждающегося в постороннем уходе, либо одиноко проживающего человека с инвалидностью;
▪️ семья, потерявшая кормильца или кормилец которой находится в учреждении исполнения наказания;
"Желтая" категория включает семьи, среднемесячный доход которых меньше минимальных потребительских расходов и члены которых имеют возможность трудиться по состоянию здоровья.
"Зеленая" категория включает семьи со среднемесячным доходом от 1 до 1,5 минимальных потребительских расходов, соответствующие одному из следующих критериев: