Moltiply’ning ma’lum qilishicha, 2010-yildan 2017-yilgacha Google o‘zining Google Shopping xizmatini raqib platformalardan ustun qo‘ygan va shu orqali 7Pixel’ning o‘sishini sekinlashtirgan.
Mazkur da’vo 2017-yilda Yevropa Adliya Sudi tomonidan Google’ga qarshi chiqilgan va kompaniyaga 2,42 milliard yevro jarima solingan qarorga asoslanadi. Bu qaror Google’ning apellyatsiyasidan so‘ng 2024-yilda Yevropa sudi tomonidan o‘z kuchida qoldirilgan.
Google kompaniyasi da’vo arizasini ko‘rib chiqayotganini ma’lum qildi va 2017-yildagi qarordan keyin amalga oshirilgan o‘zgarishlar kutilganidek natija bermoqda, deb hisoblaydi.
"Biz bu haddan tashqari kompensatsiya talablariga qat’iy qarshimiz. Ular muvaffaqiyatli va o‘sib borayotgan sohani e’tibordan chetda qoldiradi", — dedi Google vakili.
"Biz bu muvaffaqiyatli va jadal rivojlanayotgan sanoatni e’tibordan chetda qoldiradigan kompensatsiya bo'yicha katta talablarga qat’iyan qarshimiz," - dedi Google vakili.

Google грозит антимонопольный иск на 3,3 миллиарда долларов в Италии
Оператор итальянского сайта сравнения цен Moltiply Group подал в суд на компанию Alphabet (владельца Google), требуя 2,97 миллиарда евро (3,33 миллиарда долларов) в качестве компенсации за предполагаемое антиконкурентное поведение.
Иск, основанный на ключевом решении Европейской комиссии, утверждает, что Google злоупотреблял своим доминирующим положением на рынке, чтобы подавить конкуренцию со стороны Trovaprezzi.it — платформы сравнения цен, управляемой дочерней компанией Moltiply — 7Pixel.
Moltiply заявила в пятницу, что с 2010 по 2017 год технологический гигант отдавал предпочтение своей службе Google Shopping в ущерб конкурентам, что препятствовало росту 7Pixel.
Иск ссылается на важное решение Европейского суда 2017 года, который оштрафовал Google на 2,42 ми ллиарда евро по аналогичному антимонопольному делу. В 2024 году этот штраф был подтверждён судом ЕС после апелляции Google.
В Google заявили, что изучают иск, и подчеркнули, что изменения, внесённые после решения 2017 года, работают как задумано.
«Мы решительно не согласны с этими чрезмерными требованиями о компенсации, которые игнорируют успешное развитие и рост данной отрасли», — заявил представитель Google.