Moltiply’ning ma’lum qilishicha, 2010-yildan 2017-yilgacha Google o‘zining Google Shopping xizmatini raqib platformalardan ustun qo‘ygan va shu orqali 7Pixel’ning o‘sishini sekinlashtirgan.
Mazkur da’vo 2017-yilda Yevropa Adliya Sudi tomonidan Google’ga qarshi chiqilgan va kompaniyaga 2,42 milliard yevro jarima solingan qarorga asoslanadi. Bu qaror Google’ning apellyatsiyasidan so‘ng 2024-yilda Yevropa sudi tomonidan o‘z kuchida qoldirilgan.
Google kompaniyasi da’vo arizasini ko‘rib chiqayotganini ma’lum qildi va 2017-yildagi qarordan keyin amalga oshirilgan o‘zgarishlar kutilganidek natija bermoqda, deb hisoblaydi.
"Biz bu haddan tashqari kompensatsiya talablariga qat’iy qarshimiz. Ular muvaffaqiyatli va o‘sib borayotgan sohani e’tibordan chetda qoldiradi", — dedi Google vakili.
"Biz bu muvaffaqiyatli va jadal rivojlanayotgan sanoatni e’tibordan chetda qoldiradigan kompensatsiya bo'yicha katta talablarga qat’iyan qarshimiz," - dedi Google vakili.

The lawsuit alleges the tech giant abused its market dominance to suppress competition from price comparison platform Trovaprezzi.it
Italy’s price comparison site operator Moltiply Group is suing Alphabet’s Google for 2.97 billion euros ($3.33 billion) in damages over what it called anti-competitive behaviour.
The lawsuit, which leans on a key European Commission ruling, alleges that the tech giant abused its market dominance to suppress competition from Trovaprezzi.it, a comparison platform operated by Moltiply subsidiary 7Pixel.
Moltiply said Friday that between 2010 and 2017, the tech giant favored its Google shopping service over rival comparison websites, hindering the growth of 7Pixel.
The lawsuit leans on a key 2017 ruling by the European Court of Justice, which slapped a 2.42 billion-euro fine on Google for similar antitrust concerns. The ruling was upheld by an EU court in 2024 following Google’s appeal.
Google said it is reviewing the lawsuit and that the changes it made following the 2017 ruling are working as intended.
“We disagree strongly with these exorbitant private damages claims which disregard this successful and growing industry,” a Google spokesperson said.