Regulyator ATT tizimi orqali talab qilinadigan rozilik jarayoni foydalanuvchilar uchun ortiqcha yuk bo‘layotganini ta’kidlab, bu Yevropa Ittifoqining Umumiy Ma’lumotlarni Himoya qilish Nizomi (GDPR) hamda Fransiyaning Shaxsiy Ma’lumotlarni Himoya Qonuniga zid ekanini aniqladi. GDPR Yevropa Ittifoqida faoliyat yuritadigan va mahsulot yoki xizmat taklif qiladigan barcha kompaniyalarga tegishli hisoblanadi. Apple ushbu qonuniy majburiyatlarga rioya qilish uchun qo‘shimcha rozilik oynasini ko‘rsatishi kerak edi. Biroq, bir nechta paydo bo‘ladigan oynalar ilovalardan foydalanishni juda murakkablashtirib yuboradi.
ATT, shuningdek, CNIL (Informatika va Ozodliklar bo‘yicha Milliy Komissiya) tomonidan e’lon qilingan neytrallik bo‘yicha tavsiyalarni ham buzgan. Regulyator Apple o‘ziga nisbatan qanday munosabatda bo‘lsa, ilova ishlab chiquvchilarga nisbatan bunday yondashmaganini, aniqrog’i asimmetrik yondashuvni tanqid qilgan.
Regulyator jarima miqdori belgilanayotganda ATT tomonidan qonunbuzarliklar 2021-yil aprelidan 2023-yil iyuligacha davom etganini va Apple’ning iqtisodiy qudratini inobatga olgan. Bu holat Yevropa Ittifoqining boshqa mamlakatlari ham Apple’ga qarshi harakat boshlashi mumkinligini ko‘rsatmoqda, ayniqsa shu yil mart oyida Yevropa Komissiyasi Apple’ni Raqamli bozorlar to‘g‘risidagi qonunni (DMA) ikki marta buzganlikda ayblaganini inobatga olsa. ATT’ni GDPR talablari bilan muvofiqlashtirish Apple’ga keyingi sanksiyalardan qochish imkonini beradi.
ATT bilan bog‘liq muammolar 2020-yildayoq, tizim hali ishga tushmasidan avval boshlangan. Bir nechta tashkilotlar ATT reklamaga yo‘l bermasligi sababli Autorité’ga shikoyatlar bilan chiqqan. Chunki maqsadli reklama ilova ishlab chiquvchilar va boshqa raqamli reklama subyektlari uchun muhim daromad manbai hisoblanadi. 2021-yil 17-mart kuni chiqargan qarorida Autorité vaqtinchalik choralarni qo‘llashdan bosh tortgan, ammo tergov davom ettirilishini bildirgan. 2023-yilda CNIL va Autorité raqobat qonunchiligi bilan ma’lumotlar maxfiyligi o‘rtasidagi muvozanatga bag‘ishlangan qo‘shma bayonot chiqardi.
ATT tizimi 2021 yil aprelida iOS 14.5, iPadOS 14.5 va tvOS 14.5 versiyalarida ishga tushirilgan. U foydalanuvchi boshqa kompaniyalarga tegishli ilovalar va veb-saytlardagi harakatlari kuzatilishidan oldin maxsus oynada ruxsat so‘raydi. Kuzatuv foydalanuvchini yoki uning qurilmasini aniqlovchi ma’lumotlar boshqa manbalardan olingan shunga o‘xshash ma’lumotlar bilan birlashtirilganda yuz beradi. Ushbu ma’lumotlar, shuningdek, ma’lumot brokerlari bilan ham ulashilishi mumkin.

Apple fined $162 million in France
The French competition authority, the Autorité de la Concurrence , announced on March 31 that it had fined Apple $162 million for its complex and one-sided system of processing users' personal data through a feature called App Tracking Transparency (ATT).
The regulator found that the consent process required by the ATT system was too burdensome for users and was in breach of the European Union's General Data Protection Regulation (GDPR) and the French Personal Data Protection Act. The GDPR applies to all companies operating in the European Union and offering products or services. Apple was required to display an additional consent window to comply with these legal obligations. However, multiple pop-up windows make it very difficult to use the apps.
ATT also violated the recommendations on net neutrality issued by the CNIL ( National Commission for Informatics and Liberties ). The regulator criticized Apple for not treating app developers the same way it treats itself, or rather, for its asymmetrical approach.
The regulator took into account the fact that the ATT's violations lasted from April 2021 to July 2023 and Apple's economic power when determining the amount of the fine. This suggests that other EU countries may also take action against Apple, especially considering that in March this year the European Commission accused Apple of two violations of the Digital Markets Act (DMA). Bringing the ATT into line with GDPR requirements would allow Apple to avoid further sanctions.
The problems with the ATT began in 2020, before the system was even launched. Several organizations filed complaints with the Autorité regarding the ATT's failure to allow advertising. Targeted advertising is an important source of revenue for app developers and other digital advertising entities. In a decision issued on March 17, 2021 , the Autorité refused to impose provisional measures, but indicated that the investigation would continue. In 2023, the CNIL and the Autorité issued a joint statement on the balance between competition law and data privacy.
The ATT system was launched in April 2021 in iOS 14.5, iPadOS 14.5, and tvOS 14.5 . It asks for permission in a special window before a user's activities on apps and websites owned by other companies are tracked . Tracking occurs when information that identifies a user or their device is combined with similar information from other sources. This information may also be shared with data brokers.