AQShda sun'iy intellekt tartiboti sustmi? Ekspertlar bu borada bahslashmoqda
Hozirda AQSh hukumati tomonidan keng qamrovda sun'iy intellekt tartibga solinmagan bo'lsa-da, ba'zi huquqshunoslarning ta'kidlashicha, mavjud maxfiylik, intellektual mulk va xavfsizlik qonunlari sun'iy intellekt kompaniyalarini nazorat ostida ushlab turadi.
Shu oyning boshida chop etilgan Pew Research Center so'roviga ko'ra, sun'iy intellekt bo'yicha ekspertlar ham, Amerika jamoatchiligi ham AQSh hukumati sun'iy intellektni yetarli darajada tartibga solmayapti deb hisoblaydi va hukumat sun'iy intellektni samarali tartibga solishiga ishonmaydi.
"AQSh jamoatchiligi va sun'iy intellekt bo'yicha ekspertlar sun'iy intellektga qanday qarashadi" nomli so'rovda AQShda yashovchi 5410 nafar kattalar va sun'iy intellekt bo'yicha ekspertlar ishtirok etdi. So‘rovda qatnashgan amerikalik katta yoshlilarning 58 foizi va sun’iy intellekt mutaxassislarining 56 foizi hukumat sun’iy intellektdan foydalanishni tartibga solish uchun yetarlicha harakat qilmasligidan xavotirda ekanliklarini aytishdi.
So‘rov shuni ko‘rsatdiki, amerikalik katta yoshlilarning 62 foizi va sun’iy intellekt mutaxassislarining 53 foizi AQShning sun’iy intellektni samarali tartibga solishiga deyarli ishonmasligini aytishgan.
Baker McKenzie hamkori va Shimoliy Amerika intellektual mulk va texnologiya amaliyoti guruhi raisi Brayan Hengesboning aytishicha, u hozirda AQSh hukumatining sun'iy intellektni tartibga solishi borasida xavotirda emas, chunki uni ishlab chiqarayotgan va sotayotgan kompaniyalar hali ham texnologiya va mahsulotlarga nisbatan mavjud maxfiylik va xavfsizlik qoidalariga rioya qilishlari kerak.
"Men sun'iy intellektni yetarlicha tez tartibga solmayotganimizdan xavotirda emasman, bu meni tashvishlantirmaydi, chunki tartibga solish allaqachon mavjud", — dedi u. "Maxfiylik qoidalari mavjud, mehnatga oid masalalar mavjud, intellektual mulkka oid masalalar mavjud, ommaviy kompaniyalarning oshkor qilish talablari mavjud — sun'iy intellekt bilan nima qilmoqchi bo'lsangiz ham, uning atrofida allaqachon ko'plab qoidalar mavjud".
Hengesbo hukumatning sun'iy intellektni tartibga solishini 2000-yillarning boshlarida internetni tartibga solishning boshlanishiga qiyosladi.
"Haqiqatan ham, faqat 2000-yildan keyin va dotkom inqirozidan keyin internet biznesga chinakam o'rnashdi va biznes yuritishning haqiqiy usuliga aylandi... Menimcha, biz hali ham sun'iy intellektning shu [dastlabki] bosqichidamiz, kompaniyalar hali ham u bilan nima qilishni o'ylab ko'rishmoqda", — dedi u.
Prezident Donald Trump shu yil boshida lavozimga kirishganidan beri sun'iy intellektni tartibga solish va standartlarning mavjud holati asosan o'zgarishsiz qolmoqda.
Trump ma'muriyatining yondashuvi sun'iy intellektni rivojlantirishni qo'llab-quvvatlash va tartibga solishni yumshatishga qaratilgan. Fevral oyida Parijda bo'lib o'tgan Sun'iy Intellekt Harakatlari Sammitida vitse-prezident J.D. Vens o'z nutqida "sun'iy intellekt sohasini haddan tashqari tartibga solish transformatsion industriyani o'ldirishi mumkin" dedi.
Vens shuningdek shu yil kuchga kirgan va "qabul qilib bo'lmaydigan xavf" tug'diradigan ayrim sun'iy intellekt tizimlarini taqiqlaydigan Yevropa Ittifoqining Sun'iy Intellekt Aktini tanqid qildi.
Hengesbaughning ta’kidlashicha, ushbu yangi ma’muriyat bilan sun’iy intellektni federal tartibga solish mumkin, ammo sun’iy intellektni tartibga solish alohida shtatlar qarorlariga ham bog‘liq.
"Mening ishchi taxminim shundan iboratki, shtatlar bu bo‘shliqni to‘ldirishadi... garchi federal tartibga solishdagi bo‘shliqni sezishadimi yo‘qmi, buni aniq bilmaymiz. Ular Kolorado yo'lidan borishlari ham mumkin. Kaliforniyada ham maxfiylik qonuni doirasida avtomatlashtirilgan qaror qabul qilish texnologiyasiga oid ba’zi qoidalar ishlab chiqilmoqda," — dedi u.
Ba'zi shtatlar allaqachon sun'iy intellektni tartibga soladi, jumladan Yuta, u generativ sun'iy intellektni qo'llayotgan har bir kishidan foydalanuvchi u bilan o'zaro aloqada ekanligini oshkor qilishni talab qiladi. Koloradoda ham sun'iy intellektni oshkor qilish talablari mavjud va foydalanuvchilarni algoritmik diskriminatsiyadan himoya qiluvchi qonunchilik mavjud. Kaliforniya sun'iy intellektni tartibga solishni boshladi, qonunchilik ishlab chiquvchilarni foydalanuvchilarga deepfeyklarni aniqlashga va ularning sun'iy intellekti qanday o'rgatilganini tushuntirishga yordam beradigan vositalarni yaratishga undaydi. Muallif: Ella Sherman Manba: law.com

Запаздывает ли регулирование ИИ в США? Мнения экспертов расходятся
Хотя в настоящее время не существует обширного регулирования ИИ со стороны правительства США, некоторые юристы утверждают, что существующие законы о конфиденциальности, интеллектуальной собственности и безопасности сдерживают компании, занимающиеся ИИ.
Согласно опросу Pew Research Center, опубликованному ранее в этом месяце, как эксперты в области ИИ, так и американская общественность считают, что правительство США недостаточно регулирует ИИ и не уверены в том, что правительство будет регулировать ИИ эффективно.
В опросе "Как американская общественность и эксперты в области искусственного интеллекта относятся к искусственному интеллекту" приняли участие 5410 взрослых жителей США и экспертов в области искусственного интеллекта.
Пятьдесят восемь процентов взрослых американцев и 56% опрошенных экспертов в области ИИ выразили опасение, что правительство не зайдет достаточно далеко в регулировании использования ИИ, в отличие от чрезмерного регулирования.
Опрос также показал, что 62% взрослых американцев и 53% экспертов в области ИИ заявили, что мало или совсем не уверены в эффективном регулировании ИИ в США.
Брайан Хенгесбо, партнер Baker McKenzie и руководитель североамериканской практики в области интеллектуальной собственности и технологий, сказал, что в настоящее время он не беспокоится о регулировании ИИ правительством США, поскольку компании, разрабатывающие и продающие его, по-прежнему обязаны соблюдать существующие правила конфиденциальности и безопасности в отношении технологий и продуктов.
"Я не беспокоюсь о том, что мы недостаточно быстро регулируем ИИ, меня это не беспокоит, потому что регулирование уже существует", - сказал он. "Существуют правила конфиденциальности, которые применяются, существуют трудовые аспекты, которые вступают в силу, существуют аспекты интеллектуальной собственности, существуют требования к раскрытию информации публичными компаниями — все, что вы хотите делать с ИИ, уже окружено множеством правил".
Хенгесбо сравнил регулирование ИИ правительством с началом регулирования интернета в начале 2000-х годов.
"Действительно, только после 2000 года и после краха доткомов интернет по-настоящему укоренился в бизнесе и стал тем способом, которым велся бизнес... Мне кажется, что мы все еще находимся на этом [раннем] этапе развития ИИ, компании все еще пытаются разобраться, что они будут с ним делать", - сказал он.
С тех пор как президент Дональд Трамп вступил в должность ранее в этом году, статус существующего регулирования и стандартов в области ИИ остается в основном неизменным.
Подход администрации Трампа направлен на поддержку развития искусственного интеллекта и смягчение регулирования. В своей речи на Саммите по инициативам в области искусственного интеллекта, который состоялся в феврале в Париже, вице-президент Джей Ди Вэнс заявил: «Чрезмерное регулирование сферы искусственного интеллекта может убить трансформационную индустрию».
Вэнс также критически отозвался об Акте ЕС об ИИ, который вступил в силу в этом году и запрещает определенные системы ИИ, представляющие "неприемлемый риск".
Хенгесбо отметил, что с приходом этой новой администрации возможна федеральная дерегуляция ИИ, но регулирование ИИ также зависит от решений отдельных штатов.
"Однако мое рабочее предположение состоит в том, что штаты восполнят пробел... хотя никогда не знаешь, почувствуют ли они пробел в федеральном регулировании? Они могут вмешаться и последовать примеру Колорадо, и в соответствии с их законом о конфиденциальности существуют некоторые правила Калифорнии в отношении технологий автоматизированного принятия решений, в которые они начинают вникать", - сказал он.
Некоторые штаты уже регулируют ИИ, включая Юту, которая требует, чтобы любой, кто развертывает генеративный ИИ, сообщал, что пользователь взаимодействует с ним. В Колорадо также действуют требования к раскрытию информации об ИИ и законодательство, защищающее пользователей от алгоритмической дискриминации. Калифорния начала регулировать ИИ, приняв законы, побуждающие разработчиков создавать инструменты, помогающие пользователям выявлять дипфейки и объяснять, как обучался их ИИ, среди прочих законов. Автор: Элла Шерман Источник: law.com